Kryptoměna je druh digitálního platidla, jehož základem je kryptografie během řetězení digitálních podpisů jednotlivých převodů, peer-to-peer sítě a decentralizace. Nejznámější a nejrozšířenější kryptoměnou je Bitcoin, ale kromě Bitcoinu vznikají nové digitální měny, z nichž nejznámější jsou Ethereum a Ripple. Bitcoin na trhu s kryptoměnami zabírá přibližně 46 %, Ethereum 23 % a Ripple 11 %. Ostatní malé a nově vznikající platidla mají maximálně jednotky procent z celkového objemu všech alternativních měn.
Kapitalizace trhu roste a s ní i cena
Hlavní ukazatel stability alternativních měn není jejich cena za jednotku (nejznámější Bitcoin – BTC), ale celková kapitalizace trhu, která v posledních měsících dramaticky vzrostla a v současné době se pohybuje přes 100 000 000 000 USD. V porovnání s velkými americkými společnostmi je současná hodnota všech kryptoměn přibližně rovna kapitalizaci společnosti Starbucks (založeno 1971) či Honeywell, a pokud by kryptoměny byly obchodovatelné na burze, tak by byly na 42. místě v burzovním indexu S&P 500 za pouhých 7 let své existence. Pouze za poslední měsíc hodnota měny Bitcoin vzrostla o 65 % a nyní, v červnu 2017, se prodává 1 BTC za cca 2700 USD.
Japonsko a Čína – hlavní tahouni zběsilého růstu
V Japonsku začal Bitcoin platit jako oficiální platidlo 1. 4. 2017 a v současné době je Japonsko hlavním tahounem jeho zběsilého růstu. Více jak polovina obchodů nyní pochází právě z Japonska. Kromě toho napomohl růstu Bitcoinu oslabený americký dolar a zpráva, že japonské aerolinky Peach povolily jeho použití pro nákup letenek. Od 1. 7. 2017 bude navíc Bitcoin uznávat jako oficiální platidlo i Austrálie a dokonce o něm uvažuje i Rusko. Když 3. 3. 2017 Bitcoin poprvé překonal cenu zlata, tak si získal velkou pozornost médii, která je nyní díky jeho dvojnásobné ceně a zběsilému vývoji ještě mnohem větší.
Bublina, či nový fenomén?
Překotný růst Bitcoinu je vysvětlitelný vcelku snadno. Čím větší zájem o něj bude, tím větší hodnotu bude nabírat. Pokud vlády začnou toto platidlo uznávat a firmy ho používat – v Česku minulý měsíc například začala Alza.cz, tak jeho hodnota dále pravděpodobně ještě poroste. Hlavním nebezpečím této bubliny spočívá především v regulaci vlád v jeho použití, která může s jeho nekontrolovatelným růstem snadno nastat. Jak se svět k nové výzvě postaví, je otázka, na kterou zatím neznáme přesnou odpověď.